Opis oferty

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego pragnie zaprosić na nową wystawę pt. „W pracowni artysty”. Szkice T. P. Potworowskiego w zbiorach Muzeum Ziemi Kępińskiej, której wernisaż odbędzie się 6 września 2019 r. o godzinie 18:00. Gościem honorowym wernisażu będzie Jan Potworowski.

Tadeusz Piotr Potworowski – pisarz, twórca scenografii teatralnych, pedagog i niewątpliwie jeden z czołowych przedstawicieli polskiego malarstwa nowoczesnego jest dla wielu wzorem artysty nowoczesnego i niepokornego, wiecznie podążającego drogą artystycznej rewolucji w poszukiwaniu własnej formuły wypowiedzi malarskiej. Jednym z najważniejszych źródeł inspiracji dla artysty stała się natura. Uchwycenie jej zróżnicowanego, ulotnego i niezwykle sensualnego portretu okazało się dla Potworowskiego najważniejszym zadaniem, jakiego malarz podejmował się przez cały okres swojej twórczości. Zanim jednak w pracowni malarza powstanie pełnowartościowy pejzaż – syntetycznych obraz doświadczonego przez malarza krajobrazu. W głowie artysty na kartkach jego szkicownika zrodzą się dziesiątki szkiców, które dadzą początek późniejszemu dziełu.

Tadeusz Piotr Potworowski, jako jeden z malarzy wychowujący się na doświadczeniach dawnych mistrzów, swoją twórczość opierał na dwóch etapach pracy: przygotowaniu szkiców z natury oraz późniejszej syntezie zebranych materiałów i przełożeniu ich na znak malarski już w przestrzeni pracowni. Prezentowane podczas nowej wystawy czasowej szkice stanowiły notatki z licznych podróży oraz wędrówek malarza, podczas których zbierał graficzne inspiracje do późniejszej pracy. Szkice są, więc niezwykłym dowodem procesu tworzenia się w głowie malarza syntezy widzianych obrazów, doznań oraz wspomnień, które towarzyszyły mu podczas obcowania ze światem natury.

Wystawa prezentowana w Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego jest ekspozycją prac studyjnych oraz szkiców przygotowawczych, pochodzących z różnych okresów twórczości malarza. Zespół zakupionych grafik to kolejny krok w uzupełnianiu, a więc budowaniu regionalnej kolekcji sztuki współczesnej, przez instytucję związaną od początku swojego istnienia z osobą Tadeusza Piotra Potworowskiego – jej pierwszego dyrektora oraz kustosza.

Zachęcamy do odwiedzania Muzeum Ziemi Kępińskiej i zmierzenia się z pracami leżącymi u początków pracy malarskiej Tadeusza Piotra Potworowskiego. Obcowanie ze szkicami artysty pozwoli nie tylko na lepsze zrozumienie jego twórczości, ale przed wszystkim umożliwi niezwykłe spotkanie z autentycznym znakiem – gestem malarskim artysty, bliskiego sercom mieszkańców regionu kępińskiego.