Opis oferty

Ariel Ramirez, artysta urodził się 1975 roku w Argentynie, w miejscowości Altos de Chipión. Naukę gry na bandoneonie rozpoczął w wieku trzynastu lat. Jego muzyczna kariera nabrała rozpędu w wieku lat dwudziestu. Wówczas jego talent zaczęto doceniać na licznych festiwalach folklorystycznych. Ramirez zdobył wiele znaczących nagród i wyróżnień. Od 2002 roku artysta aktywnie uczestniczy w różnych projektach muzycznych. Koncertuje z wieloma uznanymi muzykami m. in. w Chile, Brazylii, Peru, Boliwii,Urugwaju i Wenezueli. W latach 2004-2007 współpracował ze skrzypkiem Néstorem Garnicą, a następnie dołączył do znanej argentyńskiej grupy Los Carabajal. W latach 2009-2010 akompaniował wokaliście Marcelo Toledo. Niedawno wystąpił we Wrocławiu z El Muso - jednym z najbardziej popularnych wokalistów kubańskich, znanych m. in. ze współpracy z Buena Vista Social Club.

Najnowsze dzieło Ariela Ramireza to „Cabaret la Boca”, taneczno-muzyczne show, które przenosi widzów w świat pierwszych milong Buenos Aires z lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Występ uświetnił pokaz audio-wizualny w reżyserii Wojciecha Popkiewicza, znanego wrocławskiego dokumentalisty i podróżnika, oraz Jerzego Szoty. Artysta zaprosił też do współpracy znakomite pary taneczne: Katarzynę Press i Ireneusza Michalewicza, Agatę i Tomasza Kozłowskich oraz Elżbietę Jankowską i Krzysztofa Perdka. Premiera spektaklu, wystawionego na wrocławskiej Scenie Letniej Teatru Lalek, stanowiła artystyczny „gwóźdź programu” podczas uroczystości wręczenia nagrody „Ambasador Wrocławia” pod patronatem „Gazety Wyborczej”. „Cabaret la Boca” był później prezentowany w różnych miastach Polski.

Oprócz działalności muzycznej Ariel Ramirez dał się poznać jako zaangażowany organizator darmowych i cyklicznych milong kulturalnych, odbywających się już od ponad 3 lat, w Dworze Polskim w Rynku we Wrocławiu. Milongi te są otwarte dla wszystkich tańczących tango argentyńskie oraz zainteresowanych poznaniem kultury tego kraju i cieszą się dużą popularnością w mieście.

Dodatkowo, w ramach przybliżania Wrocławianom kultury argentyńskiej, artysta zorganizował imprezę Wrocław Tango Weekend w 2014 roku, w trakcie której odbyły się warsztaty taneczne z jednym z najlepszych tancerzy i nauczycieli tanga w Buenos Aires - Joh Cabrerą. Wrocław również dwukrotnie gościł (w 2014 i 2015 roku) wspaniałego argentyńskiego tancerza i nauczyciela El Puchu – Humberto Pouchulu, którego seminaria tanga zorganizował artysta.

Obecnie Ariel Ramirez wraz z Dominiką Białostocką (gitara) realizuje projekt duet: bandoneon i gitara, serie wirtuozowskich koncertów folkloru i tanga polskoargentyńskiego.

Ariel Ramirez Tango: Ariel Ramirez – bandoneon (Argentyna)
Marcelo San Martin – wokal (Chile) Darek Samerdak – piano
Dominika Białostocka – gitara Marlena Grodzicka – skrzypce
Marcin Spera - kontrabas

Wideoprezentacja